Para - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Para Kelime Kökeni

Fa pāre2 پاره ödül, bahşiş, para << OFa pārak ödül, borç (ödenen şey) Ave pāra borç Ave " par- ödemek, eşdeğerini vermek << HAvr *per-5 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

pāre "parça" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1400 yılından önce) ]
"Osmanlı devletinde 16. yy veya daha önce çıkarılan, akçeden büyük gümüş sikke" [ (1520 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pāre2 پاره z "ödül, bahşiş, para" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) pārak "ödül, borç (ödenen şey)" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde pāra "borç" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde par- "ödemek, eşdeğerini vermek" fiilinden " önekiyle türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *per-5 biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Farsça sözcük pāre1 (pare, parça) ile eşseslidir; ancak etimolojisinin bağımsız olduğu kanısındayım. Karş. Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 889. || Hintavrupa dillerinde "ödemek" ve "ödül" anlamlarını taşıyan *per- fiil kökü, "öte, ileri" anlamını taşıyan per edatıyla ilgilidir. Türkçede aynı anlam bağı öte edatı ve öde- ve ödül sözcükleri arasında bulunur. || Aynı HAvr kökünden Latince pretium (ödül, fiyat) > İngilizce price (fiyat) ve prize (ödül).

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.