Paraliz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Paraliz Kelime Kökeni

Fr paralyse, paralyt- felç EYun parálysis παράλυσις a.a. EYun paralúō παραλύω "bir yanı çözülmek", tek yanlı inme +sis EYun para+1 lúō, lys- λύω, λυσ- çözmek  analiz

Tarihte En Eski Kaynak

paralizi [ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca paralyse, paralyt- "felç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen parálysis παράλυσις z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca paralúō παραλύω z "'bir yanı çözülmek', tek yanlı inme" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca lúō, lys- λύω, λυσ- z "çözmek" fiilinden para+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için analiz maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.