Analiz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Analiz Kelime Kökeni

Fr analyse, analyt- çözümleme, ayrıştırma EYun análysis ανάλυσις a.a. EYun analúō αναλύω ayrışmak, ayrıştırmak +sis EYun ana+ lúō, lys- λύω, λυσ- çözmek << HAvr *leu-1 çözmek, gevşetmek  lös

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca analyse, analyt- "çözümleme, ayrıştırma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen análysis ανάλυσις z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca analúō αναλύω z "ayrışmak, ayrıştırmak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca lúō, lys- λύω, λυσ- z "çözmek" fiilinden ana+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leu-1 "çözmek, gevşetmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için lös maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcüğün ana anlamı birincisi iken, Türkçede ikinci anlam ağır basmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.