Paralel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Paralel Kelime Kökeni

Fr parallèle EYun parállelos παράλλελος birbirinin yanısıra giden EYun para+1 allélon αλλέλον birbiri, yekdiğer EYun állos άλλος başka << HAvr *al-1 öte, başka  alegori

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1943) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parallèle sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca parállelos παράλλελος z "birbirinin yanısıra giden" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca allélon αλλέλον z "birbiri, yekdiğer" sözcüğünden para+1 önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca állos άλλος z "başka" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-1 "öte, başka" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için alegori maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.