Paralaks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Paralaks Kelime Kökeni

Fr parallaxe astronomide bir kavram EYun parállaksis παράλλαξις EYun parallássō παραλλάσσω karşılıklı değişmek +sis EYun para+1 allássō αλλάσσω değişmek EYun állos άλλος başka  alegori

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parallaxe "astronomide bir kavram" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca parállaksis παράλλαξις z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca parallássō παραλλάσσω z "karşılıklı değişmek" fiilinden alıntıdır. Yunanca fiil Eski Yunanca allássō αλλάσσω z "değişmek" fiilinden alıntıdır. Yunanca fiil Eski Yunanca állos άλλος z "başka" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için alegori maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.