Paragraf - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Paragraf Kelime Kökeni

Fr paragraphe konu girişini belirtmek için eskiden yazı kenarına konan ¶ işareti [esk.], yazıda birkaç cümleden oluşan birim EYun parágraphē παράγραφη yan-yazı, kenar-yazı EYun para+1 gráphō γράφω yazmak  +graf

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca paragraphe "konu girişini belirtmek için eskiden yazı kenarına konan ¶ işareti [esk.], yazıda birkaç cümleden oluşan birim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca parágraphē παράγραφη z "yan-yazı, kenar-yazı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca gráphō γράφω z "yazmak" fiilinden para+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +graf maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Paragraf kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, paragraf nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.