Parabol - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Parabol Kelime Kökeni

Fr parabole EYun parabolē παραβολη 1. yana atış, 2. yatay olarak atılan bir nesnenin izlediği eğriyi ifade eden konik kesit MÖ 2. yy Perge'li Apollonios, Yun. matematikçi. EYun parabállō παραβάλλω yana veya öteye atmak EYun para+1 bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parabole sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca parabolē παραβολη z "1. yana atış, 2. yatay olarak atılan bir nesnenin izlediği eğriyi ifade eden konik kesit" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: MÖ 2. yy Perge'li Apollonios, Yun. matematikçi.) Bu sözcük Eski Yunanca parabállō παραβάλλω z "yana veya öteye atmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden para+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

15. yy'da İtalya'da türetilmiş Yunanca bir sözcüktür.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.