Balistik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Balistik Kelime Kökeni

Fr balistique top veya mermi atımı bilimi EYun bállista βάλλιστα mermi atan mekanik cihaz, mancınık +ikos EYun bállō βάλλω atmak << HAvr *gʷl-nə- HAvr *gʷelə- atmak, atılmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : yüzyılın sonuda balistik fenninin çok ileri gitmesi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca balistique "top veya mermi atımı bilimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca bállista βάλλιστα z "mermi atan mekanik cihaz, mancınık" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca bállō βάλλω z "atmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷl-nə- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷelə- "atmak, atılmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Eski Yunanca bolē ve blēma (atış), ballē (hoplama) < bállō.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.