Parankima - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Parankima Kelime Kökeni

Fr parenchyme ak ve karaciğer, böbrek, dalak gibi organların dolgu dokusu EYun parénχyma παρένχυμα a.a. Erasistratos, Yun. hekim (MÖ y. 330-250). EYun parenχéō παρενχέω içini (bir sıvı ile) doldurmak +ma EYun para+1 enχéō ενχέω a.a. EYun en+ χéō χέω bir sıvı dökmek, akıtmak  huni

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parenchyme "ak ve karaciğer, böbrek, dalak gibi organların dolgu dokusu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen parénχyma παρένχυμα z sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Erasistratos, Yun. hekim (MÖ y. 330-250).) Bu sözcük Eski Yunanca parenχéō παρενχέω z "içini (bir sıvı ile) doldurmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca aynı anlama gelen enχéō ενχέω z fiilinden para+1 önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca χéō χέω z "bir sıvı dökmek, akıtmak" fiilinden en+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için huni maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.