Huni - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Huni Kelime Kökeni

Yun χoní χωνί külah şeklinde sıvı akıtma aracı << EYun χoanē/χōnē χοανη/χωνη akıtma yeri, ibriğin ağız kısmı, huni EYun χéō, χy- χέω (sıvı) dökmek, akıtmak << HAvr *gheu- a.a.  fondan

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mü (1700 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca χoní χωνί z "külah şeklinde sıvı akıtma aracı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca χoanē veya χōnē χοανη/χωνη z "akıtma yeri, ibriğin ağız kısmı, huni" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca χéō, χy- χέω z "(sıvı) dökmek, akıtmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gheu- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fondan maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince hortus (etrafı duvarla çevrili bahçe) ve buradan Geç Latince curt > court (avlu).

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.