Travesti - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Travesti Kelime Kökeni

Fr travesti 1. tanınmamak için veya tiyatroda rol icabı kılık değiştiren kimse, 2. kadın kılığına giren erkek eşcinsel İt travestito (tiyatroda) karşı cinsi oynayan oyuncu, maskeli balo için kılık değiştiren kimse Lat *transvestire kılık değiştirmek, başka kılık giymek Lat trans+ vestire giysi giymek, giydirmek  vestiyer

Tarihte En Eski Kaynak

"tiyatroda kılık değiştiren aktör" [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca travesti "1. tanınmamak için veya tiyatroda rol icabı kılık değiştiren kimse, 2. kadın kılığına giren erkek eşcinsel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca travestito "(tiyatroda) karşı cinsi oynayan oyuncu, maskeli balo için kılık değiştiren kimse" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *transvestire "kılık değiştirmek, başka kılık giymek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince vestire "giysi giymek, giydirmek" fiilinden trans+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vestiyer maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İtalyanca tra (karşı, zıt, çapraz) öneki belki Tivoli ocakları Tiber nehrinin Roma'ya oranla karşı yakasında olduğu için, ya da traverten tabakası kaya damarına çapraz kesildiği için.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.