Gül - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gül Kelime Kökeni

Fa gul گل çiçek, özellikle gül << OFa vard a.a. Ave varəδa a.a. << HAvr *wrod- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

gül "aynı anlamda" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
gülbeşeker "gül tatlısı" [ ÖM (1437) : yanağuŋ berg-i gülden ter dudağuŋ gül be şekkerden ]
gülnar "nar çiçeği, nar ağacının erkeği" [ İbn Avvâm, Kitab-ül Filâha (tercümesi) (1590) : gülnāruŋ eṣnāfı vardur. Enāruŋ erkegidür ki meyvesi olmaz ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça gul گل z "çiçek, özellikle gül" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vard sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen varəδa sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wrod- sözcüğünden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1369. /v-/ > /gu-/ evrimi Farsçada standarttır. Karş. güman, günah, güzide, küstah. /rd/ > /l/ evrimi için karş. dil2, salname. || vıl (gül) orijinal önsesi korur. Kürtçe (Kurmanci) gul Farsçadan alıntıdır. Arapça ward ورد, Ermenice vard վարդ (gül) Eski ve Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.