Dil - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dil - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fa dil دل yürek, (mec.) cesaret << OFa dil/dilēr kalp Ave zərəd- a.a. << HAvr *kerd- a.a.  kardiyo+

Tarihte En Eski Kaynak

dil "yürek" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
dilrubā "yürek çalan" [ F (1451) : bir sanem-i dil-rubā görindi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça dil دل z "yürek, (mec.) cesaret" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dil veya dilēr "kalp" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen zərəd- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kerd- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kardiyo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Avesta (Zend) dilinde zard, zerr, Ermenice sird սիրտ (aynı anlamda). Avesta (Zend) dilinde /z/ = Farsça /d/ ve Avesta (Zend) dilinde /rd/ = Farsça /l/ eşitlikleri kurallıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.