Sipahi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sipahi Kelime Kökeni

Fa sipāhī سپاهى ordu mensubu, askeri Fa sipāh/sipah سپاه/سپه ordu +i << OFa spāh a.a. << EFa/Ave spāda- atlı, süvari EFa aspa at  sıpa

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sipāhī سپاهى z "ordu mensubu, askeri" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sipāh veya sipah سپاه/سپه z "ordu" sözcüğünden +i sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen spāh sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde spāda- "atlı, süvari" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Eski Farsça aspa "at" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sıpa maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Sipahi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sipahi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1548. Avesta'da saēna kuşu Yaşt xiv.41'de zikredilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça ve Avesta, Türeme, Eski Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.