Sitare - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sitare Kelime Kökeni

Fa sitāre ستاره yıldız << OFa stārak a.a. Ave star- a.a. Sans str̥ स्तृ a.a. << HAvr *ster-2 a.a.  astro+

Tarihte En Eski Kaynak

[ ÖM (1437) : Hüsn-i çarχ-ı gerdişimde ey meh sitārem χoş olur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sitāre ستاره z "yıldız" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen stārak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen star- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen str̥ स्तृ z sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ster-2 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için astro+ maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Sitare kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sitare nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1548. Avesta'da saēna kuşu Yaşt xiv.41'de zikredilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.