Simurg - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Simurg Kelime Kökeni

Fa sīmurġ سيمرغ İran mitolojisinde ölümsüz bir kuş, zümrüd-i anka << OFa sēnmurv/sīnamrūġ a.a. Ave mərəγa saēna saēna kuşu, a.a. Sans śyena श्येन bir tür yırtıcı kuş, kartal veya şahin  şahin, murg

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kitabü-l İdrak Haşiyesi (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sīmurġ سيمرغ z "İran mitolojisinde ölümsüz bir kuş, zümrüd-i anka" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen sēnmurv veya sīnamrūġ sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde mərəγa saēna "saēna kuşu, a.a." deyiminden alıntıdır. Avestaca deyim Sanskritçe śyena श्येन z "bir tür yırtıcı kuş, kartal veya şahin" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için şahin, murg maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Simurg kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, simurg nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1548. Avesta'da saēna kuşu Yaşt xiv.41'de zikredilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.