Salname - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Salname Kelime Kökeni

Fa sālnāme سالنامه yıllık, takvim § Fa sāl سال yıl (<< EFa θard a.a. Ave sarəd- a.a. ) Fa nāme نامه yazı  name

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça sālnāme سالنامه z "yıllık, takvim" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sāl سال z "yıl" (NOT: Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen θard sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen sarəd- sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça nāme نامه z "yazı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için name maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince lucere, Germence *leuhtan (aydınlık olmak, ışımak); Sanskritçe ruçi, Latince lux, lumen, İngilizce light, Ermenice luys, Rusça luts (ışık); Sanskritçe rōka, Yeni Yunanca leukós (aydınlık, beyaz); Latince lūna, Ermenice lusin (ay). Arapça rizḳ (günlük yiyecek) Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.