Ruz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ruz Kelime Kökeni

Fa rūz روز gün << OFa rōç/rōz a.a. << EFa rauçah- a.a. Ave raoçah- ışık, aydınlık Sans rōçati aydınlık olmak, ışımak << HAvr *louk-o- gündüz, ışık, aydınlık HAvr *leuk- ışımak, parlamak

Tarihte En Eski Kaynak

ruz [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
ruzname "[Fa rūznāme روزنامه] günllük, takvim, kronik" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça rūz روز z "gün" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen rōç veya rōz sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen rauçah- sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde raoçah- "ışık, aydınlık" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe rōçati "aydınlık olmak, ışımak" fiili ile eş kökenlidir. Sanskritçe fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *louk-o- "gündüz, ışık, aydınlık" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leuk- "ışımak, parlamak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince lucere, Germence *leuhtan (aydınlık olmak, ışımak); Sanskritçe ruçi, Latince lux, lumen, İngilizce light, Ermenice luys, Rusça luts (ışık); Sanskritçe rōka, Yeni Yunanca leukós (aydınlık, beyaz); Latince lūna, Ermenice lusin (ay). Arapça rizḳ (günlük yiyecek) Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.