Tiz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tiz Kelime Kökeni

Fa/OFa tīz/tēz تيز 1. keskin, sivri, dik, 2. süratli Ave taeça-/taeja- a.a. Sans tic-, tigma तिज्, तिग्म keskin veya sivri olmak; sivri << HAvr *(s)teig- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) tīz veya tēz تيز z "1. keskin, sivri, dik, 2. süratli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen taeça- veya taeja- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe tic-, tigma तिज्, तिग्म z "keskin veya sivri olmak; sivri" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *(s)teig- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Türkçeye özgü olan “deri” anlamına 19. yy'dan önce rastlanmaz. Karş. ten rengi = beden rengi (LO 1876).

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.