Otizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Otizm Kelime Kökeni

Fr autisme içine dönüklük, moronluk Alm autismus a.a. 1911 Paul Bleuler, İsviçr. psikolog. (EYun autistikós αυτιστικός kendici, bencil ) EYun autós αυτός kendi, ben +ism  oto+1

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca autisme "içine dönüklük, moronluk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen autismus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1911 Paul Bleuler, İsviçr. psikolog.) (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca autistikós αυτιστικός z "kendici, bencil" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Yunanca sözcük Eski Yunanca autós αυτός z "kendi, ben" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için oto+1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Otistik biçimi 1980'lerde İngilizceden Türkçeye alınmıştır. Karş. Fransızca autique (aynı anlamda).

Etiketler: Fransızca, Almanca, İlk kullanım, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.