Hipnotize - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hipnotize Kelime Kökeni

Fr hypnotiser psikolojik telkin yoluyla derin uyku haline sokmak İng to hypnotise a.a. 1847 Dr. James Braid, İng. tabip. EYun ʰýpnos ὕπνοσ uyku << HAvr *swp-no- HAvr *swep- uyumak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hypnotiser "psikolojik telkin yoluyla derin uyku haline sokmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil İngilizce aynı anlama gelen to hypnotise fiilinden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1847 Dr. James Braid, İng. tabip.) Bu sözcük Eski Yunanca ʰýpnos ὕπνοσ z "uyku" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *swp-no- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *swep- "uyumak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Sanskritçe svápna, Avesta (Zend) dilinde χʷafna- > Farsça χʷāb, Eski Yunanca (h)ypnos, Latince sopor ve somnus (uyku) biçimleri, ortak HAvr *swep- köküne işaret ederler.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.