Tohum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tohum Kelime Kökeni

Fa tuχm تخم a.a. << OFa tōhm/tohm tohum, sülale, bir kişinin soyundan gelenler << EFa tauma- aşiret, aile Ave taoχman- tohum Sans toká तोक bir kişinin soyundan gelenler << HAvr *teuk- tohum vermek, soyunu sürdürmek

Tarihte En Eski Kaynak

toχm [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça aynı anlama gelen tuχm تخم z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) tōhm veya tohm "tohum, sülale, bir kişinin soyundan gelenler" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça tauma- "aşiret, aile" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde taoχman- "tohum" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe toká तोक z "bir kişinin soyundan gelenler" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teuk- "tohum vermek, soyunu sürdürmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Ermenice tohm > dohm տոհմ (aşiret, soy) Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.