Vaftiz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vaftiz Kelime Kökeni

Yun váftisi βάφτισι suya daldırma, Hıristiyanlarda suya daldırma töreni Yun vaftízō βαφτίζω suya batırmak, vaftiz etmek EYun báptō/baptízō βάπτω/βαπτίζω suya batırmak << HAvr *gʷābh-1 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

vaftiz/vaftis [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca váftisi βάφτισι z "suya daldırma, Hıristiyanlarda suya daldırma töreni" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca vaftízō βαφτίζω z "suya batırmak, vaftiz etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca báptō veya baptízō βάπτω/βαπτίζω z "suya batırmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gʷābh-1 biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce baptism, Fransızca baptême. Yunancada b > v evrimi Ortaçağdan önce gerçekleşmiştir.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.