Pres - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pres Kelime Kökeni

Fr presse 1. basınç, baskı, basım, 2. baskı aleti Fr presser basmak, sıkmak, sıkıştırmak Lat premere, press- basmak, sıkmak << HAvr *prem-, *pres- HAvr *per-4 bastırmak, sıkmak

Tarihte En Eski Kaynak

pres "baskı aleti" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : pres makinesi kuvvet tecrübesi esnasında yarılıp patlamıştır ]
prese "[Fr pressé] bastırılmış" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : burnu gözlükle monte, beli korseyle prese, kordonunun bir ucu lanse ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca presse "1. basınç, baskı, basım, 2. baskı aleti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca presser "basmak, sıkmak, sıkıştırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince premere, press- "basmak, sıkmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *prem-, *pres- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-4 "bastırmak, sıkmak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Pres kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pres nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Güncel Türkçede sadece “hükümdar oğlu” anlamı kullanılır. 18. yy'da kullanılan prenç biçimi Almanca veya Macarcadan alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.