Ekspres - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekspres Kelime Kökeni

Fr expresse hızlı, direkt, özellikle hızlı tren İng express a.a. Lat expressus açık, net, belli bir amaca yönelik Lat exprimere, express- (sıkıp) özünü çıkarmak, dışa vurmak, ifade etmek Lat ex+ premere, press- basmak, sıkmak  pres

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca expresse "hızlı, direkt, özellikle hızlı tren" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen express sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince expressus "açık, net, belli bir amaca yönelik" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince exprimere, express- "(sıkıp) özünü çıkarmak, dışa vurmak, ifade etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince premere, press- "basmak, sıkmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pres maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

“Hızlı tren” anlamı İngilizceden Fransızcaya geçmiştir.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.