Prestij - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prestij Kelime Kökeni

Fr prestige a.a. Lat praestigium göz boyama, boş görüntü, kandırmaca Lat praestringere göz bağlamak Lat pre+ stringere, strict- sıkmak, sıkıca bağlamak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen prestige sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince praestigium "göz boyama, boş görüntü, kandırmaca" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince praestringere "göz bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince stringere, strict- "sıkmak, sıkıca bağlamak" fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Prestij kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, prestij nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Güncel Türkçede sadece “hükümdar oğlu” anlamı kullanılır. 18. yy'da kullanılan prenç biçimi Almanca veya Macarcadan alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.