Prevantif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prevantif Kelime Kökeni

Fr préventif önleyici Fr prévenir önlemek, önüne geçmek Lat praevenire, prevent- a.a. Lat pre+ venire, vent- gelmek  avantür

Tarihte En Eski Kaynak

prevantoryum "verem önleyici tedavi evi" [ (1927) ]
prevantif "önleyici" [ c (1935) : sağlığını seven bu mühim Sanol prevantif inhalandan bir şişe cebinde bulundurmalıdır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca préventif "önleyici" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca prévenir "önlemek, önüne geçmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen praevenire, prevent- fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince venire, vent- "gelmek" fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için avantür maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkiye'de ilk prevantoryum Adile Sultan Kasrında 1927 yılında açıldı, 1957'de kapandı.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.