Prezante - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prezante Kelime Kökeni

Fr présenter sunmak, takdim etmek Lat praesentare a.a. Lat praesens hazır, şimdi bulunan, önde duran +ens Lat pre+ esse olmak  esans

Tarihte En Eski Kaynak

prezante etmek "(topluma veya kibar bir kişiye) takdim etmek" [ Ahmet Mithat Ef. (1888) ]
prezantabl "(topluma veya kibar bir kişiye) takdim edilebilir nitelikte" [ c (1930) : Her türlü ticarete elverişli fevkalade temiz ve prezantabl ]
prezantasyon "sunum" [ m (1992) : Müşterilerinize bir projenin ya da fikrin prezantasyonunu yaparken ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca présenter "sunmak, takdim etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen praesentare fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince praesens "hazır, şimdi bulunan, önde duran" sözcüğünden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince esse "olmak" fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için esans maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

/n/ genizleşmesi nedeniyle ikinci hecede art ünlü oluşumu Fransızcaya mahsustur. İngilizce etkisiyle yakın yıllarda /prezente/ ve /prezentasyon/ söyleyişleri yaygınlaşmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.