Prezervatif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prezervatif Kelime Kökeni

Fr preservatif koruyucu Fr preserver korumak, sakınmak OLat praeservare (bir şeye karşı) korumak, önlemek Lat pre+ servare korumak  servis

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : Eldiven, kasık bağı, idrar torbaları, buz keseleri, her nevi prezervatif, emzik, pülverizatör lâstikleri, şırınga ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca preservatif "koruyucu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca preserver "korumak, sakınmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince praeservare "(bir şeye karşı) korumak, önlemek" fiilinden alıntıdır. Geç Latince fiil Latince servare "korumak" fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için servis maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Prezervatif kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, prezervatif nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

/n/ genizleşmesi nedeniyle ikinci hecede art ünlü oluşumu Fransızcaya mahsustur. İngilizce etkisiyle yakın yıllarda /prezente/ ve /prezentasyon/ söyleyişleri yaygınlaşmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.