Depresyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Depresyon Kelime Kökeni

Fr dépression 1. çukur, çöküntü, 2. ruhsal veya ekonomik çöküntü Lat depressio çukur Lat deprimere, depress- bastırmak, çökertmek +tion Lat de+ premere, press- basmak  pres

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1946) : boğucu sıkıntılar, hafakanlar, ajitasyon ve depresyonlar, faal halüsinasyonlar ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dépression "1. çukur, çöküntü, 2. ruhsal veya ekonomik çöküntü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince depressio "çukur" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince deprimere, depress- "bastırmak, çökertmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince premere, press- "basmak" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pres maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce displace, displacement (aynı anlamda). Futbol terimi olan deplasman Futbol Federasyonu'nun 4 Mart 1937 tarihli Milli Küme talimatnamesi ile yaygın kullanıma girmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.