Espresso - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Espresso Kelime Kökeni

İng espresso İtalyan usulü buharla damıtılmış kahve İt espresso 1. özsuyu basınçla alınmış, 2. a.a. << Lat expressus a.a. Lat ex+ premere, press- basmak, sıkmak  pres

Tarihte En Eski Kaynak

"İtalya'ya özgü kahve" [ m (1954) : Güzel bir kız gören Romalı delikanlı ... onu bir "Espresso" içmeye davet etti. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce espresso "İtalyan usulü buharla damıtılmış kahve" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca espresso "1. özsuyu basınçla alınmış, 2. İtalyan usulü buharla damıtılmış kahve" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen expressus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince premere, press- "basmak, sıkmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pres maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkiye'de 1989'dan itibaren yaygınlaşmıştır.

Etiketler: İngilizce, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.