Empresyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Empresyon Kelime Kökeni

Fr impression iz bırakma, baskı, izlenim Lat impressio a.a. Lat imprimere, impress- iz bırakmak, damga ve mühür basmak, hakketmek +tion Lat in+1 premere, press- basmak, sıkmak  pres

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : Sabahın alaca karanlığında notlar, empresyonlar yazılıyor parlayıp sönen (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca impression "iz bırakma, baskı, izlenim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen impressio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince imprimere, impress- "iz bırakmak, damga ve mühür basmak, hakketmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince premere, press- "basmak, sıkmak" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pres maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.