Pa - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pa Kelime Kökeni

Fa/OFa pāy/pā پاى/پا 1. ayak, 2. ayak izi, ard, alt, dip, baz, temel, kaide, kalıcılık, direnç Ave pādha- a.a. << HAvr *ped-1 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Seydi Ali Reis, Mirat-ül Memalik (1557) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) pāy veya پاى/پا z "1. ayak, 2. ayak izi, ard, alt, dip, baz, temel, kaide, kalıcılık, direnç" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen pādha- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ped-1 biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Pa kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, pa nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Sanskritçe pādá, Eski Yunanca pōs, pod- ve péza, Latince pes, ped- > Fransızca pied, Germence *pfot- > İngilizce pad, foot (ayak), Farsça pāyīdan (durmak). Ayrıca karş. pati.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.