İspat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İspat Kelime Kökeni

Ar is̠bāt إثبات [#s̠bt IV msd.] sabitleştirme, kesinleştirme, saptama, kanıtlama Ar s̠abita sabit durdu, kesinleşti, kesinlik kazandı  sebat

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : takı isbāt anı Şāfi'i'ining ashābları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça s̠bt kökünden gelen is̠bāt إثبات z "sabitleştirme, kesinleştirme, saptama, kanıtlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠abita "sabit durdu, kesinleşti, kesinlik kazandı" fiilinin ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için sebat maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İspat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ispat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün anlam evrimi için karş. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 62-63. Selam (barış, selamet, selam sözü) ve eşdeğerleri tüm Sami dillerinde yaygın iken, "Tanrının iradesine boyun eğme" anlamındaki türev ancak Aramice rabbinik literatürde ve Süryanicede ortaya çıkmış görünmektedir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.