Avrupa - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Avrupa Kelime Kökeni

İt Europa a.a. << Lat Europa a.a. EYun Europē ευροπη Batı ülkelerinin genel adı Aram ˁrēbā ערבא gün batımı, Batı Akad erēbu a.a.  garp

Tarihte En Eski Kaynak

Evropa [ Kâtip Çelebi, Tuhfet-ül Kibar fi Esfar-ül Bihar (1648) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca aynı anlama gelen Europa sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen Europa sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca Europē ευροπη z "Batı ülkelerinin genel adı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Aramice/Süryanice ˁrēbā ערבא z "gün batımı, Batı" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen erēbu sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için garp maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. asya.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.