Balsam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Balsam Kelime Kökeni

İng balsam 1. pelesenk ağacı, bu ağaçtan elde edilen merhem, 2. her çeşit merhem EYun bálsamon βάλσαμον pelesenk ağacı ve merhemi İbr bāśām בשׂם a.a. (Aram bsāmā בסמא güzel koku, rayiha, parfüm )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce balsam "1. pelesenk ağacı, bu ağaçtan elde edilen merhem, 2. her çeşit merhem" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca bálsamon βάλσαμον z "pelesenk ağacı ve merhemi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen bāśām בשׂם z sözcüğü ile eş kökenlidir. (NOT: İbranice sözcük Aramice/Süryanice bsāmā בסמא z "güzel koku, rayiha, parfüm" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Balsam kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, balsam nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Tevrat'ta bazı bölüm başlıkları alfabenin harfleriyle belirtilmiştir.

Etiketler: İngilizce, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.