Paskalya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Paskalya Kelime Kökeni

Yun pasχália πασχάλια [çoğ.] paskalya kutlamaları Yun pásχa πάσχα paskalya, İsa'nın çarmıha gerildikten sonra dirilişini kutlayan yortu Aram pasχā פסחא İbr pesaχ פסח [#psχ] 1. esirgeme, bağışlama, bir borç veya yükümlülüğü affetme, 2. İbrahim'in oğlu İshak'ın esirgenmesi ve bu olayı kutlayan bayramın adı  fesih

Tarihte En Eski Kaynak

"bir Hıristiyan bayramı" [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca pasχália πασχάλια z "paskalya kutlamaları" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca pásχa πάσχα z "paskalya, İsa'nın çarmıha gerildikten sonra dirilişini kutlayan yortu" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Aramice/Süryanice pasχā פסחא z veya İbranice psχ kökünden gelen pesaχ פסח z "1. esirgeme, bağışlama, bir borç veya yükümlülüğü affetme, 2. İbrahim'in oğlu İshak'ın esirgenmesi ve bu olayı kutlayan bayramın adı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fesih maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca pásχō (acı çekmek) sözcüğüyle benzerliği tesadüfidir.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Modern Yunanca, Aramice ve Süryanice, İbranice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.