Staj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Staj Kelime Kökeni

Fr stage çıraklık, deneme aşaması << EFr estage 1. durma yeri, durak, menzil, etap, 2. manastırda çile süresi << OLat *staticum a.a. Lat stare, stat- durmak  etajer

Tarihte En Eski Kaynak

"uygulamalı meslek eğitimi" [ KK (1906) : Daha stajım bitmemişti. Mevki kumandanlığında mesleğimi zayıflatabilirdim. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca stage "çıraklık, deneme aşaması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca estage "1. durma yeri, durak, menzil, etap, 2. manastırda çile süresi " sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *staticum sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince stare, stat- "durmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için etajer maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı İngilizcede oluştuğu halde Türkçe telaffuz Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Eski Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.