Standart - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Standart Kelime Kökeni

İng standard 1. bayrak, flama, 2. norm olarak kullanılan ölçü, kıyas birimi EFr estendard [mod. étendard] bayrak, flama OLat *extendarium Lat extendere, extens- açmak, yaymak, sermek Lat ex+ tendere, tens- germek  tansiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hasan-Ali Yücel, Türkiye'de Orta Öğretim (1938) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce standard "1. bayrak, flama, 2. norm olarak kullanılan ölçü, kıyas birimi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca estendard "bayrak, flama" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *extendarium sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince extendere, extens- "açmak, yaymak, sermek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince tendere, tens- "germek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı İngilizcede oluştuğu halde Türkçe telaffuz Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: İngilizce, Eski Fransızca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.