Tansiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tansiyon Kelime Kökeni

Fr tension 1. gerilim, 2. kan basıncı Lat tensio Lat tendere, tens- germek, uzatmak, yaymak, çadır kurmak +tion << HAvr *ten- çekmek, germek, uzun

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1934) : Zaro Ağa soğukalgınlığından ve tansiyon yüksekliğinden mustarip bulunmaktadır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tension "1. gerilim, 2. kan basıncı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tensio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince tendere, tens- "germek, uzatmak, yaymak, çadır kurmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten- "çekmek, germek, uzun" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince tenere (uzatmak, tutmak), Eski Yunanca teínō (germek), taínia (şerit), Germence *thunni- > İngilizce thin, Almanca dünn (gerili, ince).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.