Etajer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Etajer Kelime Kökeni

Fr étagère raflı dolap Fr étage 1. durma yeri, durak, menzil, 2. bina katı, dolap rafı << OLat *stāticum a.a. Lat stāre, stāt- durmak  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca étagère "raflı dolap" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca étage "1. durma yeri, durak, menzil, 2. bina katı, dolap rafı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *stāticum sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince stāre, stāt- "durmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Etajer kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, etajer nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce scarf (aynı anlamda).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.