Spor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Spor Kelime Kökeni

Fr sport a.a. İng sport a.a. EFr desport oyalanma, eğlenme, oyun EFr desporter (yoldan veya rutinden) uzaklaşmak, oyalanmak, aylaklık etmek EFr de+ porter taşımak, yürümek  portatif

Tarihte En Eski Kaynak

ispor [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : İspor İngilizce bir kelimedir ki bizde koşu, yarış, müsabaka, güreş ve buna mümasil eğlence ve oyunların cümlesine şamildir. ]
spor "hafif otomobil modeli" [ c (1928) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen sport sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen sport sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Fransızca desport "oyalanma, eğlenme, oyun" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Fransızca sözcük Eski Fransızca desporter "(yoldan veya rutinden) uzaklaşmak, oyalanmak, aylaklık etmek" fiilinden türetilmiştir. Eski Fransızca fiil Eski Fransızca porter "taşımak, yürümek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için portatif maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı İngilizcede oluştuğu halde Türkçe telaffuz Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Türeme, Eski Fransızca, Türeme, Eski Fransızca, Türeme, Eski Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.