Gambot

İng gunboat bir tür savaş teknesi § İng gun silah (<< Nor gunnr savaş << Ger *gunthjō a.a. << HAvr *gʷhn-tyā- vuruşma, öldürüşme HAvr *gʷhen- vurmak, öldürmek ) İng boat gemi  zehir, bot<sup

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce gunboat "bir tür savaş teknesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce gun "silah" (NOT: Bu sözcük Norsça (Vikingce) gunnr "savaş" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gunthjō biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhn-tyā- "vuruşma, öldürüşme" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhen- "vurmak, öldürmek" kökünden türetilmiştir. ) ve İngilizce boat "gemi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için zehir, bot<sup maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı Germanik kökten Almanca laufen (koşmak, yürümek), İngilizce leap (seğirtmek).

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Bileşik kelime, Ses evrimi, Nors dili, Germence , Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili , Türeme, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play