Zehir - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zehir Kelime Kökeni

Fa/OFa zahr زهر a.a. Ave jathra a.a. << HAvr *gʷhn-tro- öldürgen HAvr *gʷhen- öldürmek

Tarihte En Eski Kaynak

zehr [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen zahr زهر z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen jathra sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhn-tro- "öldürgen" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhen- "öldürmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Kürtçe (Kurmanci) jahr (aynı anlamda). || HAvr /gʷh/ sesi (aspirated labialized voiced velar stop) İrani dillerde /g/ veya /j/, Latincede /f/, Germen dillerinde /b/ veya /g/, Sanskritçede /gh/ veya /g/ şeklinde realize edilir.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.