Zemin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zemin Kelime Kökeni

Fa zamīn زمين yer, toprak << OFa zamīk/damīk a.a. Ave zam- a.a. << HAvr *ghem- a.a.  humus1

Tarihte En Eski Kaynak

zemin [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
ilm-i zemin "geometri" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
nevzemin "yeni toprak, şiirde modern stil" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
zemindar "Hindistan'da toprak ağası" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
hemzemin geçit "karayoluyla aynı düzlemde olan demiryolu kavşağı" [ c (1960) : ana caddeler üzerinde alt, üst ve hemzemin geçitlerde ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça zamīn زمين z "yer, toprak" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen zamīk veya damīk sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen zam- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ghem- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için humus1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Pokorny 414 Hintavrupa Anadilinde *ghδem- biçimini önerir. Buna karşılık Watkins 20. Aynı kökten Latince humus, Eski Yunanca χthōn ve χamai, Rusça zemy (toprak, yer). || Hemzemin sıfatı modern dönemde muhtemelen Farsça hamzamān (eşzamanlı) deyimine benzetilerek türetilmiş Türkçe terimdir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.