Gangster - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gangster Kelime Kökeni

İng gangster çeteci, haydut y. 1890 ABD. İng gang yolcu grubu, kafile [esk.], çete << Nor gangr yolculuk << Ger *gangan gitmek, yolculuk etmek << HAvr *ghengh- yürümek, gitmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce gangster "çeteci, haydut" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: y. 1890 ABD.) İngilizce sözcük İngilizce gang "yolcu grubu, kafile [esk.], çete" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Norsça (Vikingce) gangr "yolculuk" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *gangan "gitmek, yolculuk etmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghengh- "yürümek, gitmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Germanik kökten Almanca laufen (koşmak, yürümek), İngilizce leap (seğirtmek).

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Türeme, İngilizce, Ses evrimi, Nors dili, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.