Lunapark - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lunapark Kelime Kökeni

İng Luna Park 1902'de New York yakınlarındaki Coney Island'da kurulan eğlence parkının ticari adı öz Luna ilk kez 1901'de Buffalo Dünya Sergisinde sergilendikten sonra Coney Island'a taşınan kanatlı uzay gemisinin adı Lat luna ay << HAvr *leuk-sna- HAvr *leuk- ışıma, aydınlatma  ruz

Tarihte En Eski Kaynak

"eğlence parkı" [ c (1930) : plajlarile meşhur "Konyalant" sayfiyesinin Lünapark'ında halka muayyen bir ücret karşılığında teşhir edilecektir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce Luna Park "1902'de New York yakınlarındaki Coney Island'da kurulan eğlence parkının ticari adı" özel adından alıntıdır. Bu sözcük Luna "ilk kez 1901'de Buffalo Dünya Sergisinde sergilendikten sonra Coney Island'a taşınan kanatlı uzay gemisinin adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Latince luna "ay" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leuk-sna- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leuk- "ışıma, aydınlatma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ruz maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Lunapark kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, lunapark nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca lúō, Latince so-luere (çözmek, gevşetmek), İngilizce loose (gevşek).

Etiketler: İngilizce, Türeme, özel ad, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.