Firuze

Ar fīrūza/fayrūzac فيروز/فيروزج gök rengi bir süs taşı, türkuaz Fa pīrōze/payrōze پيروزه a.a. << OFa padrōçak ışık saçan, parlayan, muhteşem Ave *paiti-raok- "geri-ışıyan", re-splendent Ave paiti+ raok- ışımak  ruz

Tarihte En Eski Kaynak

pirūze [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]
feyrūzec [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : yazı yirde ol, anıng bolur nerse yokdur anıng içinde takı yokdur feyrūzecde ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça fīrūza veya fayrūzac فيروز/فيروزج z "gök rengi bir süs taşı, türkuaz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Farsça aynı anlama gelen pīrōze veya payrōze پيروزه z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) padrōçak "ışık saçan, parlayan, muhteşem" sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *paiti-raok- ""geri-ışıyan", re-splendent" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde raok- "ışımak" fiilinden paiti+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ruz maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Gerek "kavrulmuş buğday" gerek "tavuk yavrusu" anlamları "ufalamak, ufak" düşüncesine dayanır.

Kelime Telaffuzu

Firuze kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Firuze nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Yeni Farsça, Aynı anlamda, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Firuze ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play