Epidural - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Epidural Kelime Kökeni

İng epidural beyin veya omuriliğin dış zarını etkileyen § EYun épi- üstü, üzeri OLat dura mater "sert kütük", beyin ve omuriliğin dış zarı +alis (Lat durus sert, pek )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce epidural "beyin veya omuriliğin dış zarını etkileyen" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca épi- "üstü, üzeri" ve Geç Latince dura mater "'sert kütük', beyin ve omuriliğin dış zarı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Geç Latince deyim Latince durus "sert, pek" sözcüğünden türetilmiştir. )

Ek Açıklamalar

Latince ob ile eş kökenli olmasına rağmen uygulamada anlam yelpazesi farklıdır. İngilizce up ve upon eşdeğeridir. ● Sesliden önce /i/ sesini kaybeder. Pneuma'dan önce eph+ biçimini alır (epi-ʰélkō > ephélkō).

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Orta Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.