Epididim - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Epididim Kelime Kökeni

Fr épididyme husyelerin üst kısmında bulunan büklümlü kanal EYun epidídymis επιδίδυμις "ikizlerin üstü", a.a. EYun epi+ dídymos δίδυμος ikiz EYun dýo δύο iki  di+1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca épididyme "husyelerin üst kısmında bulunan büklümlü kanal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca epidídymis επιδίδυμις z "'ikizlerin üstü', husyelerin üst kısmında bulunan büklümlü kanal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca dídymos δίδυμος z "ikiz" sözcüğünden epi+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca dýo δύο z "iki" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için di+1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince ob ile eş kökenli olmasına rağmen uygulamada anlam yelpazesi farklıdır. İngilizce up ve upon eşdeğeridir. ● Sesliden önce /i/ sesini kaybeder. Pneuma'dan önce eph+ biçimini alır (epi-ʰélkō > ephélkō).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.